BRESSER Messier AR-152S/760 EXOS-2 GoTo Telescope
Sale Sold out
⚠️ IMPORTANT: Duties and taxes are not included. Shipping calculated at checkout.
In stock
🚚 Estimated delivery: 15 days
Quantity
The combination of large aperture and short focal length makes the BRESSER Messier AR-152S an excellent telescope for observing large celestial objects. Enjoy the view of the famous globular cluster M 13 in the constellation Hercules: thousands of sparkling stars like a velvet blanket shining before your eyes. Armed with nebula filters, you can admire the famous "Gulf of Mexico" in the North American Nebula, as well as all the celestial objects listed by Charles Messier in his famous list from 1781. The compact shape of the Messier AR-152S allows for excellent portability, easy handling, great light-gathering capacity, and a very low weight for its size. Thanks to its special design as a four-lens achromatic, despite its fast f/5 aperture ratio for a refractor, it achieves minimal chromatic aberration and improved photographic correction compared to similar two-lens devices.
OPTICAL FEATURES
  • Type: refractor telescope
  • Lens diameter: 152 mm / Focal length: 760 mm / F/5
  • Maximum useful magnification: 304x
  • Telescope for night and solar observation
  • High-quality BRESSER refractor optics
  • Universal telescope ideal for planets, double stars, planetary nebulae, and deep sky
  • Very high-quality Hexafoc focuser with a free diameter of 2.5"
  • 8x50 finderscope with reticle eyepiece; optimized finderscope bracket for comfortable viewing
  • Zenith mirror 31.7 mm (1.25")
  • Handle for comfortable transport with integrated camera holder (photo thread)
  • Includes smartphone camera adapter for celestial navigation
  • Dovetail with stainless steel clamping surface (44 mm universal dovetail for GP/EQ5/LXD75)
  • 50.8 to 31.7 mm adapter with integrated T2 adapter (optional T2 ring required)
  • Optics with lens adjustment
MOUNT FEATURES
  • Stable equatorial mount with fine adjustment on both axes
  • Ball bearings on both axes for more precise movements
  • Height-adjustable stainless steel tripod (Min. 69 cm / Max. 109.5 cm)
  • Load capacity up to 13 kg
  • Bubble level for easy horizontal alignment
  • GOTO for easy finding of celestial objects
  • ST-4 compatible autoguiding interface
  • Latitude scale for adjusting latitude
  • Graduated rings for easy object finding using a star chart or planetarium software
  • Adjustable polar finder with optional illumination
  • Tripod weight: 4.7 kg
  • Mount weight: 6.7 kg (without counterweight)
  • Total weight incl. counterweight: 20.4 kg
  • Batteries: not included
INCLUDES
  • AR-152S optical tube with Hexafoc focuser
  • Solar filter
  • 26 mm Super Plössl eyepiece (31.7 mm / 1.25")
  • Integrated 31.7 mm and T2 adapter
  • Adapter for 50.8 mm (2") eyepieces
  • Tube rings
  • Dovetail with stainless steel clamping surface (44 mm universal dovetail for GP/EQ5/LXD75)Handle and camera holder
  • Smartphone adapter for navigation
  • 8x50 optical finder with bracket
  • 2 pieces of 2.5" extension adapters (tilt-free adjustment)